מה ההבדלים בביטוח של טרקטורון וריינג'ר לעומת רכב פרטי רגיל?

אם אתם שוקלים לקנות טרקטורון או ריינג'ר ומבצעים עבודת הכנה מקדימה על מנת להבין מה הן ההוצאות הצפויות לכם, חשוב שתהיו מודעים לעובדה כי ביטוח רכב פרטי שונה לגמרי מביטוח טרקטורון או ריינג'ר, אם מבחינת העלויות ואם מבחינת הכיסויים.
 

ביטוח חובה של טרקטורון


בהתאם לחוק במדינת ישראל, כל אדם שיש שבבעלותו טרקטורון חייב לבטח אותו בביטוח חובה. דבר אשר מבטיח כי במקרה בו הטרקטורון יהיה מעורב בתאונת דרכים ויגרמו נזקים, נהג הטרקטורון והאנשים בהם הוא פגע יהיו זכאים לכיסוי הכספי בגין טיפולים רפואיים ופעמים רבות גם נפשיים.

חשוב לדעת כי למרות שמדובר בחוק חובה, חברות ביטוח רבות טוענות כי טרקטורון או ריינג'ר הם כלי נהיגה מסוכנים המועדים לפורענות ולכן אין הם מעוניינים לבטח אותו. דבר אשר אינו קיים לגבי רכב פרטי, שם חברות הביטוח מתחרות על בעלי הרכבים הפרטיים.

דבר נוסף אשר אופייני לביטוח טרקטורון או ביטוח ריינג'ר הוא שחברות הביטוח מוכנות לבטח את בעל או נהג הטרקטורון בתנאי שיוגדר להם מראש מי יהיה הנהג ודבר זה יופיע בפוליסה. כלומר, רק הנהג אשר יהיה רשום בפוליסה, הוא זה שיהיה זכאי לכל הכיסויים הביטוחיים. בכל הקשור אל ביטוח רכב פרטי, אין מצבים כאלו וניתן לבטח כמעט כל נהג אשר מעוניין לנהוג בכלי הרכב הפרטי.
ישנם מצבים בהם בעל ריינג'ר או טרקטורון אינו מצליח למצוא חברת ביטוח אשר מוכנה לספק לו את הביטוחים הדרושים לו לכלי הרכב ולכן הוא חייב לפנות אל תאגיד מיוחד הנקרא 'הפול'. יש לקחת בחשבון כי תאגיד זה ימכור לאותו אדם פוליסה אך העלות שלה תהיה יקרה מאוד (לא ניתן להשוות אל ביטוחי רכב פרטי).
 

השוואה בין ביטוח פרטי לביטוח טרקטורון / ריינג'ר

  • עלות- התשלום השנתי בעבור ביטוח טרקטורון או ריינג'ר היא בדרך כלל כחמישה עשר אחוזים מערך הטרקטורון וזאת לעומת עלות ביטוח פרטי אשר אינו נמדד אך ורק על ערך הרכב.
  • צורת רישוי- מבחינת משרד התחבורה טרקטורון נחשב כטרקטור רגיל סיווג T1 וזאת לעומת רכב פרטי, דבר המשפיע על כל האספקטים של הכיסויים וכמובן העלות.
  • סוגי ביטוחים- בדומה אל רכב פרטי, טרקטורון או ריינג'ר מחויב במדינת ישראל בביטוח חובה. רוב בעלי הטרקטורונים והריינג'רים מתלוננים על מחיר ביטוח החובה ולצערנו, בניגוד אל ביטוח רכב פרטי, הם אינם שוקלים ביטוחי רשות, כמו למשל ביטוח מקיף או ביטוח צד ג' וזאת משום העלויות הגבוהות.