הכירו את הטרקטורון

כלי השטח המדליק הזה, הפך לטרנד חם ואפילו די לוהט, לאלו שאוהבים ספורט אתגרי בשטח. בישראל קוראים לזה טרקטורון בגלל גלגליו הדומים לגלגלי טרקטור בצורתם. בפועל מדובר ברכב קטן על ארבע גלגלים, הנהיגה בו מזכירה את תנוחת הישיבה על אופנוע, לרוב הוא יהיה ארבע על ארבע ויודע להתמודד היטב עם תנאי השטח השונים. לאלו שמחפשים את האקסטרים בין הדיונות לשבילים, ולאלו שמעדיפים להעמיס על הטרקטורון ציוד מחנאות ולצאת לטיול קמפינג רגוע בשטח, הטרקטורון יהיה עבורכם כלי תחבורה כייפי ומהנה בשטח.


במקור הומצא הטרקטורון ככלי רכב המיועד לחקלאים, וכיום ניתן לראות ששימושיו העיקריים הם לפנאי וטיולים, גם כוחות הביטחון השונים מצאו שימושים יעילים בכלי רכב זה. בישראל החוק אוסר על רכיבה על טרקטורון בכבישים, ויש סיבה מאוד טובה לכך, לטרקטורון אין סרן דיפרנציאלי שיוצר חלוקת כוח בין הגלגלים, ואז בסיבובים על כבישים ודרכים סלולות נוצר חיכוך גבוה מאוד בין הצמיג לכביש וזה מתכון להתהפכויות. בנוסף הטרקטורון אמנם על ארבע גלגלים, אך קטן יחסית למכוניות השונות על הכביש, ובנוסף פתוח בדומה לאופנוע ובניגוד למכוניות שמוגנות יותר. כל הסיבות הללו הובילו להחלטה שטרקטורון מסוכן על הכביש ומתאים לתנאי שטח.

בישראל קיימת תקנת בטיחות המחייבת התקנת "קשת התהפכות" בטרקטורון, קשת זו מיועדת לבלימה מפני התהפכויות ונפילות. תקנה זו קיימת רק בישראל, ובשאר המדינות בעולם בחרו שלא לחייב התקנת קשת התהפכות. התקנה מיועדת להגן על אלו שנוהגים על הטרקטורון במקרה של התהפכות, ויש הטוענים שקשת התהפכות זו מסכנת את הרוכב על הטרקטורון יותר מאשר מגנה עליו. ויצרני הטרקטורונים מבחינתם, ממש לא ממהרים להתקין קשת זו מחשש לתביעות במקרה של פציעות, ניתן לשער שאת הטקסים האלו עברו כבר יצרני הטרקטורונים השונים והם יודעים למה הם לא מעוניינים להתקין קשת זו. מצד אחד התקנות בטיחות פה בישראל מחייבות את זה, מצד שני שאר מדינות העולם חושבות אחרת. ושורה תחתונה רוב היצרנים לא משווקים טרקטורונים בישראל מאז שתקנה זו נכנסה לפועל.

ישנם מגוון דגמי טרקטורונים שפותחו והותאמו לדפוסי השימוש השונים. טרקטורוני העבודה הותאמו לחקלאות ונחשבים לטרקטורונים חזקים ומאסיביים, אך לא מהירים כמו טרקטורוני הספורט.
טרקטורוני השטח הותאמו לטיולי בשטח, הטרקטורונים מתמודדים על תנאי השטח השונים די בקלות, מהירים יותר מטרקטורוני העבודה, ויותר רגועים מטרקטורוני הספורט המיועדים לאקסטרים.
וטרקטורוני הספורט, להבדיל מטרקטורוני העבודה, קלים יותר במשקלם, מהירים יותר אך מסוכנים יותר, והותאמו לקפיצות, פעלולים ושאר משימות ספורטיביות. ישנם גם דגמים שך טרקטורונים המיועדים לשימושים ביטחוניים וצבאיים.